2204/​897

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

F. Hingelberg

Marmeladekrukke af stentøj, udvendigt modelleret med vertikale riller i relief, dekoreret med lys glasur. Sign. monogram, 119. Med tilhørende låg af teak med lågknop af sølv og marmeladeske af rustfrit stål. Låg udført og stemplet hos F. Hingelberg. H. inkl. låg. 14. Diam. 13,5.

Større samt mindre afslag ved topkant.

Moderne kunst og design, 25. januar 2022

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK