2044/64
Ubekendt maler, 17. årh.
Jesus Kristus på korset. Usigneret. Olie på lærred. 84×58.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer samt afskalninger. Flere reparationer og retoucheringer. Trykmærker fra blændrammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud