1622/764
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole med ben af mahogni, sider og løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst naturskind. Model 2207. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Brugspatina. Falmet skind med ridser, mærker og pletter. Kedder med mindre overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016
Vurdering
Hammerslag
20 bud