1950/42
Et par kandelabre af patineret bronze, stammer i form af muser stående ved træ, på sokler af sort marmor, hver med tre lysarme. Ca. 1880. H. 66. (2)
Større og mindre afslag på sokler. Ledninger udskiftet. Fatningsskjulere af nyere dato. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag