2204/753
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den Røde Stol”. Armstol med stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået, patineret Nigerskind. Model 3758A. Formgivet 1930. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier, med etiket herfra.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer på sæde. Afslag på et ben.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
15 bud