2116/779
Harald Folmer Gross (f. 1888, d. 1961)
Balsusterformet gulvvase af lertøj, dekoreret i farver med indridset kalkun og bladværk. Sign. H.F. Gross. Udført hos Knabstrup. H. 57.
Restaureret på fod. Enkelte minimale glasurafskalninger.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag