Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
“FM-reolen”. Reolsystem af palisander bestående af skab med skydelåger, tre skabe med jalousilåger, tre store hylder, magasinhylde, ni mellemstore hylder, otte mindre hylder og otte vanger. Udført og delvist mærket hos Feldballe Møbelfabrik. 1960'erne. Skabe H. 50. B. 85,5. D. 40. Hylder H. 6,5–21. B. 85,5. D. 18–32. Vanger H. 200. (33)
Præsenteret på det 48. Danske Købestævne i Fredericia 1958.
Litteratur: “God Form”, katalog fra Købestævnet 1958, s. 9–11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Finérskader. Nogle hylder med afslag og reparationer. Stødmærker.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020