Foto endnu ikke klar
895/​89

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“Tre veninder læser et brev (de to niecer af kunstneren)”. 1870. Usigneret. Olie på lærred. 83×63.

Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie indtil i dag.

De to kvinder til venstre er døtre af kunstnerens bror Troels Caspar Daniel Marstrand (1815–1889). De to kvinder er således Wilhelm Marstrands niecer. Kvinden i den grå kjole er Julie Wilhelmine Marstrand (1850–1881), i 1876 gift med Ernst Johannes Trier, og kvinden i midten er Julies storesøster Christine Marie Marstrand (1851–1927), i 1880 gift med Poul la Cour. Det er gennem Christine at maleriet nedarves indtil i dag. Den brevlæsende kvinde er ifølge overleveringen en veninde til de to søstre.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK