Sigurd Eriksen (f. København 1884, d. Oslo 1976)
Uden titel. Sign. Sigurd Eriksen 1911. Olie på lærred. 100×82.
Den norske maler Sigurd Eriksen er en yderst sjælden gæst på vore auktioner. Han blev født i København og studerede således under Kristian Zahrtmann fra 1904–05. Som mange af hans samtidige kollegaer søgte han mod Paris, og især på dette strålende landskab fra 1911 fornægter hverken kolorit eller komposition inspirationen fra tidens kunstneriske strømninger.
Sigurd Eriksen er repræsenteret på Nasjonalgalleriet i Oslo.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020