Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Tre-personers sofa med pyramideformede ben af palisander, ryg sider og løse hynder betrukket med brunt bøffelskind. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Århus. 1960–1970erne. L. 230.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Patineret skind med brugsslitage herunder ridser.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
18 bud