872/​822

Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)

Opstilling med frugt, ca. 1919–20. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 112×95.

I opstillingerne demonstrerer Rude sin uovertrufne evne til at skabe kompositorisk klarhed. Det indbyrdes samspil mellem frugter, fade, bord og potteplante udgør et geometrisk afsæt i billedet, en nordisk fortolkning af kubismen, hvis balance underbygges ved den nøje afstemte samklang mellem palet og flade. Publikums første bekendtskab med de farverige opstillinger finder sted på Grønningen i 1917. Udstillingen bliver et gennembrud for Rude, og opstillingerne fra den periode har siden da været eftertragtede højdepunkter i kunstnerens produktion.

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag

450.000 DKK