2138/851
Sofa med stel af patineret eg. Sæde, samt dybthæftet ryg betrukket med sort/brunt stribet uld. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 81. L. 135. D. 65.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på stel. Uld med pletter, smuds, huller og defekter.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag