2143/​226

Ubekendt maler, 18. årh.s slutning

Miniatureportræt af mor med barn. Ca. 1790. Kobberstik. Rund. Diam. 7×7 cm.

Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).

Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme. Misfarvninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK