Ubekendt maler, 18. årh.s slutning
Miniatureportræt af mor med barn. Ca. 1790. Kobberstik. Rund. Diam. 7×7 cm.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme. Misfarvninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021