2449/78
Nepalesisk figur af patineret bronze i form af Indra siddende i lalitasana, iført dhoti, høj krone og smykker prydet med turkiser, lotusblomst ved venstre skulder. Vægt ca. 1207 g. 18. årh. H. 14.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Vurdering