2303/​43

Anna Sophie Petersen (f. København 1845, d. sst. 1910)

“Middagsluren”. Sign. A. P. 91. Olie på lærred. 55×46.

Udstillet: Charlottenborg 1892, nr. 418.

Enkelte mindre afskalninger. Ridser. Retoucheringer samt to reparationer. Lille retoucheret sømhul ved kant. Indtrykning med revne med afskalning (1,5 cm). Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 16. januar 2023

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag