Foto endnu ikke klar
893/​937

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 56”. Sjældent cirkulært spisebord med tresidet understel af matforkromet stål. Top af flintrullet lys marmor. Formgivet 1974. Udført 1970'erne hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 64. Diam. 140.

Variant af “PK 54” bordet.

Proveniens: Kunstneren Søren Georg Jensen (1917–1982). Herefter nedarvet i familien.

Litteratur: Red. Christoffer Harlang [et al.]: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, Vojens, 1999, s. 181.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK