2417/895
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Bordlampe af stentøj modelleret med geometrisk dekor i relief. Dekoreret med turkisblå glasur. Sign. E.St.N, 240. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. ekskl. fatning 32. H. inkl. skærmeholder 52.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Forbrændingsrevne i bund. Messingsfatning med pletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
18 bud