2431/42
"Holzschnittblumen“. Bouillonkop med underkop og låg af porcelæn, lågknop i form af citron. Samt ottekantet asiet af porcelæn. Begge dele dekoreret i farver og guld med strøblomster. Meissen 18. årh. Asiet Diam. 16. (2)
Afslag på lågknoppens stilk. Slitage på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. juli 2024
Vurdering
Hammerslag