Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Knyttet med korkuld på silkekæde. Signeret: Iran Isfahan Seirafian. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 320×230.
The Iranian city of Isfahan has long been one of the centres for production of the famous Persian carpets. Isfahani carpets are known for their high quality. The most famous workshop in Isfahan is Seirafian.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018