Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
“Klippeparti ved Sorrento”. 1835. Usigneret. Olie på malepap. 28×37.
Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 115.
Proveniens: Rørbyes dødsboauktion 1849 nr. 37, her solgt til Bergsøe.
Rørbye rejser fra København 19. maj 1834 over Tyskland, Holland, Paris, Schweiz og Italien, hvor han rejser rundt ca. 1 år. Han opholder sig i Sorrento fra d. 4. til d. 27. juli 1835, derefter rejser han til Grækenland og tilbage til Italien, Tyskland m.v. og ankommer 20. november 1837 til København.
Malerier og tegninger, 28. februar 2017