1650/​516

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-33”. Taburet med stel af rustfrit stål, løs hynde i sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1989.

Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Betræk med let smuds. Top af knap mangler.

Moderne kunst og design, 13. december 2016

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK