2049/​175

Peter Georg Günther (Gynther) (, dansk maler, virksom 1820erne)

Indgangsparti fra en katedral med figurer og heste. Sign. P. Gynther 1824. Utydeligt betegnet. Bly, pen og vandfarve på papir. Lysmål 35×43.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 461, 1984 nr. 423.

Mindre retoucheringer. Mindre revner ved øverste kant. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

550 DKK

550 DKK
500 DKK