2431/8120
Tysk kunstner, 18. årh.
Kaligrafisk portræt af Friedrich II af Preussen. Tegnet med miniaturebogstaver. 1770. Sign. Ihno Reershemius. Pen på pergament. Lysmål 44×32.
Let gulnet og med enkelte pletter. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024
Vurdering
Hammerslag