842/​383

Signeret Mashad tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med palmetter og rosetter på lys bund, karakteristisk 3–4 cm bred fladvævet silke yderkant, karakteristisk 3–4 cm bred fladvævet silke yderkant. Sandsynligvis fra Saber eller Amoghli, 20. årh.s midte. 400×302.

Proveniens: Hidhørende fra stor dansk samling. På en kort liste over de bedste persiske tæpper finder vi både Mashad tæpper fra værkstederne Saber og Amoghli. Efter Abas Ali Sabers død videreføres værkstedet nu af mesteren Ahmad Bazmi efter aftale med arvingerne.

Dette emne handles i fuldmoms

Kierkegaard og antikviteter, 18. september 2013

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK