2434/​89

Sønderjysk chatol af egetræ i Lorenz Nielsen stil, overskab med svungen top prydet med drejede kugler, herunder to døre, skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum, svungen ligeknækket underdel med tre skuffer. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 202. B. 117. D. 56.

Ridser og mærker. Brugsslitage. gammel synlig reparation på skrivepladen ved lås. Nøgle medfølger.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?