2204/78
Indonesisk dobbeltfigur af bronze i form af Shakyamuni og Prabhutaratna, siddende under chatra på dobbelt lotustrone med flammende mandorla. Java. 19. årh. H. 23. L. 24. B. 8.
Irret. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag