1946/​743
Eva Stæhr-Nielsen: Rektangulær vase af stentøj med indridset stregmønster i relief. Dekoreret med rødlig brun glasur. H. 25.

Be­skriv­el­se

Rektangulær vase af stentøj med konkave sider og indridset stregmønster i relief. Dekoreret med rødlig brun glasur. Sign. E.St.N., 22320. Kgl. P. H. 25.

Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne kunsthåndværk

Kunstner

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Vur­dering

1.500–2.000 kr.

Hammerslag

850 kr.

(Autobud) 850 kr.
800 kr.
750 kr.