1946/743
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Rektangulær vase af stentøj med konkave sider og indridset stregmønster i relief. Dekoreret med rødlig brun glasur. Sign. E.St.N., 22320. Kgl. P. H. 25.
Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag