1946/​743

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Rektangulær vase af stentøj med konkave sider og indridset stregmønster i relief. Dekoreret med rødlig brun glasur. Sign. E.St.N., 22320. Kgl. P. H. 25.

Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

850 DKK

(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK