2104/761
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Medestolen”. Højrygget lænestol af eg, med justérbar sæde/ryg og tilhørende skammel, løse hynder betrukket med ternet møbelstof. Model 254 og model 248. Designet 1956–57. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6, 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med defekter. Tørre gjorder med defekter.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag