2415/​223

Russisk rokoko ikon med fremstilling af Skt. Athanasius den Store af Alexandria. Tempera på træpanel. 18. årh. 36×27 cm.

Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Kazanskaja. Tempera på træpanel, monteret med rizza af messing og kiot af træ. 19. årh.s slutning. 29×26 cm. (2)

Mindre aldersslitage, inklusive - Athanasius: Enkelte og små retoucheringer; ridser, afskalninger og krakeleringer; revne ved øverste venstre hjørne. Gudsmoder Kazanskaja: Mindre krakeleringer, rizza med bøjede dele på glorier, kiot med mindre aldersslitage (bl.a. beskadiget lås og løst glas).

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK