Russisk rokoko ikon med fremstilling af Skt. Athanasius den Store af Alexandria. Tempera på træpanel. 18. årh. 36×27 cm.
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Kazanskaja. Tempera på træpanel, monteret med rizza af messing og kiot af træ. 19. årh.s slutning. 29×26 cm. (2)
Mindre aldersslitage, inklusive - Athanasius: Enkelte og små retoucheringer; ridser, afskalninger og krakeleringer; revne ved øverste venstre hjørne. Gudsmoder Kazanskaja: Mindre krakeleringer, rizza med bøjede dele på glorier, kiot med mindre aldersslitage (bl.a. beskadiget lås og løst glas).
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024