Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
“Grand Prix”. Bestiksæt af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Formgivet 1938. Vægt eksklusive dele med stål 1605 g. (45)
Bestående af: 6 middagsknive L. 20., 6 middagsgafler L. 19., 6 frokostknive L. 18,5., 6 frokostgafler L. 17,8., 6 dessertskeer L. 17., 6 teskeer L. 12,9., 6 kagegafler L. 13,3., 1 stor serveringsske L. 23,5., 1 lille serveringsske L. 19., 1 sauceske L. 18,3.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Nogle knives hule skafter med mindre buler. Frokostknives stålblade fremstår en smule uens. Nogle gaffelspidser en smule skæve.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024