Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/4”. Pendel med forniklet bajonetfatnings med støbte ben, stemplet PAT. APPL. Monteret med overskærm af gul/hvidlakeret kobber, mellem og underskæm af et-lags opalglas, bundskål af matglas. Udført hos Louis Poulsen. 1928–30. Diam. 40
Almindelig brugsslitage. Overskærm af kobber med mindre overflade ridser og mærker. Enkelte mindre kanthak på overkant af mellemskærm og bundskål. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
19 bud