2447/​223

C. A. Schleisner (f. Lyngby 1810, d. København 1882)

Interiør med læsende kvinde. Sign. C. Schleisner 1856. Olie på lærred. 34,5×28.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2137, 2021 nr. 221.

Krakeleringer og mindre afskalninger. Enkelt minimalt hul ved nedre kant. Enkelte retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

17 bud

806902 (Autobud) 1.250 DKK
804820 1.200 DKK
806902 1.150 DKK
804820 1.100 DKK
100180 1.050 DKK
112489 (Autobud) 1.000 DKK
100180 1.000 DKK
112489 (Autobud) 950 DKK
100180 900 DKK
112489 (Autobud) 850 DKK
100180 800 DKK
112489 (Autobud) 750 DKK
100180 700 DKK
112489 (Autobud) 650 DKK
800893 600 DKK
112489 550 DKK
100180 500 DKK