Russisk skrin, nålepude og nåleetui med låg i form af fingerbøl, skåret af ben, skrin endvidere dekoreret i farver. Rusland, Kholmogory i Arkhangelsk provinsen, før 1885. Skrin L. 16. B. 12. H. 8. Pude H. 19. (3).
Proveniens: Hjembragt til Danmark af skipper Johannes Myland (1844–1885), som var skipper i Munkebo og sejlede på bl.a. Rusland. Herefter Johannes Mylands oldebarn til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Russisk tema, 6. december 2021