2131/​635

Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)

“Modus”. Lænestol med stel af palisander. Ryg, armlæn samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Søren Willadsen.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 169.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

5.000 kr

Hammerslag

3.000 kr

3.000 kr
2.900 kr
2.800 kr
2.700 kr
2.600 kr
2.500 kr