2131/​635

Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)

“Modus”. Lænestol med stel af palisander. Ryg, armlæn samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Søren Willadsen.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 169.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK