2131/635
Kristian S. Vedel (f. 1923, d. 2003)
“Modus”. Lænestol med stel af palisander. Ryg, armlæn samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Søren Willadsen.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 169.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag