2033/​755

Elme Glasbruk

“Neptun”. Sæt bestående af fem glas samt karaffel af klart og lysegrønt glas. Sign. Neptun, Elme. Udført hos Elme Glasbruk, Sverige. Karaffel: H. 23,3. Glas: H. 13,4. (6)

Almindelig patina, herunder nogle ridser og mærker. Karaffel med minimalt hak på drengs fiskestang, prop med afslag. Et glas med mindre afslag ved øverste kant, et glas med mindre dybere ridse.

Moderne kunst og design, 11. august 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK