2204/​24

Kinesisk figur af forgyldt bronze i form af Usnisavijaya, siddende på lotustrone, prydet med krone og smykker. Mærket “Daming Yongle Nianshi”. 20. årh. H. 50.

Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag