1946/356
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze med siddende engel base af sort marmor, skive af hvid emaleje. 19. årh.s anden halvdel. H. 65. B. 45. D. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. medfølgende Pendul ligger inde i urkassen. Optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud