1946/​356
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze med siddende engel base af sort marmor. 19. årh.s anden halvdel. H. 65. B. 45. D. 17.

Be­skriv­el­se

Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze med siddende engel base af sort marmor, skive af hvid emaleje. 19. årh.s anden halvdel. H. 65. B. 45. D. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. medfølgende Pendul ligger inde i urkassen. Optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

13 bud

6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.