2425/797
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to pers. sofa med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med rød/brunt skind. Model 2212. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Vurdering
Hammerslag