Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
“LC 2”. Fritstående to-personers sofa med stel af forkromet stål. Løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Cassina, 2006. L. 130.
Stemplet nr. 171386.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Den ene side med smuds og ridser.
Moderne kunst og design, 10. september 2024