2031/625
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Lavrygget lænestol med ben af mahogni, betrukket i sæde og ryg med blåt velour. Udført hos Frits Henningsen. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Betræk med nogle pletter.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud