Eduard de Ron (f. Stockholm 1811, d. Amberg (Bayern) 1858)
Portræt af Prins Karl af Bayern (1795–1875). Sign. p. Ron 1843. Vandfarve, gouache og bly på papir. Lysmål 19×16,5. Samtidig ramme af forgyldt bronze. Verso kronede ejeretiketter for Kong Oscar I og Dronning Josephine af Sverige, sidstnævnte med tekst “Anno 1847 No. 194”.
Proveniens: Kong Oscar I af Sverige (1799–1859) og herefter hans enke, Dronning Josephine af Sverige, f. Prinsesse af Leuchtenberg (1807–1876); dernæst deres søn, Kong Karl XV af Sverige (1826–1872); herefter hans datter, Dronning Lovisa af Danmark (1851–1926), g.m. Kong Frederik VIII af Danmark; dernæst deres søn og svigerdatter, Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952); herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); dernæst deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940), til idag.
Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg
Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023
13 bud