Emil Krause (f. København 1871, d. Farum 1945)
Portræt af billedhugger Carl Bonnesen (1868–1933). Sign. E. K. Olie på lærred. 75×50.
Carl Johan Bonnesen specialiserede sig som billedhugger i dyreskildringer og eksotiske, “primitive” emner. Bonnesen fik tidligt succes og mange bestillinger, og solgte bl.a. arbejder til Heinrich Hirschsprung (grundlæggeren af Den Hirschsprungske Samling i København) og til brygger Carl Jacobsen, der blev hans vigtigste mæcen.
Malerier, 12. september 2006