760/​1271

Emil Krause (b. Copenhagen 1871, d. Farum 1945)

Portræt af billedhugger Carl Bonnesen (1868–1933). Sign. E. K. Olie på lærred. 75×50.

Carl Johan Bonnesen specialiserede sig som billedhugger i dyreskildringer og eksotiske, “primitive” emner. Bonnesen fik tidligt succes og mange bestillinger, og solgte bl.a. arbejder til Heinrich Hirschsprung (grundlæggeren af Den Hirschsprungske Samling i København) og til brygger Carl Jacobsen, der blev hans vigtigste mæcen.

This lot is subject to Artist's Royalty.
Additional Remarks

Auction

Paintings, 12 September 2006

Category
Estimate

6,000–8,000 DKK

Sold

Price realised

8,000 DKK