Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Flaskebakke af sterlingsølv samt “No. 10”: 1 frokostgaffel og 1 dessertske af sølv. Flaskebakkens kant med trådmønster og kugledekoration. Løs bund af udskåret teak. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt eksklusive træbund 166 g. H. 4,4. Diam. 10,5. Bestikdele udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1927. Vægt 105 g. L. hhv. 17,4 og 17,7. (3)
Bestikdele med omfattende slitage, herunder ridser, mærker og gaflens tænder slidte og ujævne. Træbund med nogle skjolder/pletter.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
21 bud