836/​123

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i december 2012.

“Selvportræt. Halv Figur i Profil fra venstre Side. Grønstribet Kalot og lys blaagraa Kittel. Kunstneren er beskæftiget med at male et Portræt af Kaj Dessau (H. Chr. Christensen nr. 745). Baggrunden er en Del af en broget Skærm med unge Mænd i Renaissancedragt.” Sign. monogram 1916. Olie på lærred. 65×56.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 744 (med målene 52×56). S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 1161 (med målene 52×56).

Proveniens: Martin Dessaus dødsboauktion 1922 nr. 25 (med målene 52×56), afb. s. 9. ABR auktion 481, 1986 nr. 168, afb. s. 24.

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK