2413/9116
Dansk flisebord af bemalet træ, pladen med 24 hollandske fliser af fajance dekoreret i mangan, sarg med skuffe. Fliserne 18. årh.s slutning. Bordet, rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L. 85. B. 60.
Ridser og mærker. Restaureret. Brugsslitage.
Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag