2017/504
Rut Bryk (f. 1916, d. 1999)
Bakkebord med stel af frugttræ, blad af fajance dekoreret med opstilling. Sign. Rut Bryk, 1945, Arabia. Blad mærket på bagsiden Arabia 32. H. 56,5. L. 76. B. 47.
Stel med brugsslitage og revner i træet.
Moderne kunst og design, 21. april 2020
Vurdering
Hammerslag